انواع عضله در بدن انسان

236

در بدن انسان حدود ۶۴۰ عضله وجود دارد. حدود نیمی از وزن بدن انسان ماهیچه است. هر نوع بافت ماهیچه‌ای در بدن انسان ساختار منحصر به فرد و نقش خاصی دارد. وظیفه اصلی عضله، اعمال نیرو و بدنبال آن ایجاد حرکت است. عضلات بدن انسان از عناصر انقباضی تشکیل شده‌اند که به وسیله پدیده انقباض کلیه حرکات ارادی و غیر ارادی را در انسان باعث می‌شوند. در سیستم عضلانی، بافت عضله (ماهیچه) به سه نوع متمایز تقسیم می‌شود:

  1. اسکلتی؛
  2. قلبی؛
  3. صاف؛
  • عضلات اسکلتی : عضله اسکلتی که اندام ها و بدن را حرکت می‌دهد، از رشته های دراز، قوی و موازی تشکیل شده است.دارای چند هسته می‌باشند،در بدن به رنگ قرمز دیده می‌شوند.(مانند مانند عضلات دوسر و چهار سر ران) این نوع عضله، قادر به انقباض سریع و قوی است ولی تنها به مدت کمی می‌تواند با حداکثر قدرت کار کند.
  • عضله قلبی: خون را به سراسر بدن می‌راند. این عضله رشته‌هایی کوتاه، شاخه‌دار و متصل به هم دارد که شبکه‌ای را در داخل دیواره‌های قلب تشکیل می‌دهند. این نوع عضله می‌تواند بدون خستگی، بصورت مداوم کار کند. خط دار و منشعب می‌باشند.به رنگ قرمز میباشند.دارای یک یا دو هسته‌اند و شامل یاخته‌های(سلول) قلبی می‌باشند.
  • عضله صاف:  ماهیچه صاف که بافت اندام‌هایی مانند معده و مثانه را تشکیل می‌دهد و برای تسهیل عملکردهای بدنی شکل می‌گیرد. کارکردهایی چون حرکت دادن غذا در لوله گوارش را بر عهده دارد. به رنگ سفید و صورتی دیده می‌شوند.دارای یک هسته اند. این عضله از رشته‌هایی کوتاه و دوکی شکل تشکیل شده است که به هم متصل شده، صفحاتی را تشکیل می‌دهند و می‌توانند برای مدت‌های طولانی کار کنند.

عضلات صاف و عضله قلب از نوع غیر ارادی هستند و عضلات اسکلتی که بیشترین توده را در بدن به خود اختصاص داده اند، از نوع ارادی هستند. در این نوشته جزئیات بیشتری در مورد ساختار و عملکرد هر نوع از بافت عضلانی در سیستم عضلانی بدن انسان شرح داده خواهد شد. در ادامه با بی‌َمستر باشید.

۱- عضلات اسکلتی

عضلات اسکلتی عضلات ارادی ما هستند، به این معنی که ما می‌توانیم آن‌ها را با اراده خود کنترل کنیم. ما از آن‌ها برای کنترل حرکات،حفظ تعادل، وضعیت بدن و تنظیم دمای بدن استفاده می‌کنیم. اغلب آن‌ها در محل اتصال دو استخوان یافت می‌شوند. عضلات اسکلتی با پاسخ به پیام‌های ارادی از سیستم عصبی به استخوان‌ها متصل می‌شوند و حرکت می‌کنند. عضله‌های اسکلتی معمولاً با فعال سازی بخش جسمی سیستم عصبی محیطی با سرعت انقباض، حرکت را کنترل می‌کنند.

 با اینکه معمولا به طور ارادی کنترل می‌شوند، اما هنگام نیاز به حرکت سریع نیز می‌توانند در واکنش‌های غیرارادی استفاده شوند. به عنوان مثال، اگر شما یک اجاق گاز داغ را لمس کنید، عضلات اسکلتی به سرعت به وضعیت‌های فوری شیمیایی و الکتریکی ازمغز واکنش نشان می‌دهند که باعث می‌شود بدون فکر، دست خود را از وضعیت خطرناک بیرون بکشید.

عضلات اسکلتی همچنین در تنظیم دمای بدن نقش دارند، با استفاده از انقباضات عضلانی سریع (لرزان) گرمای بدن را بالا می‌برند، در نتیجه دمای بدن نیز بالا خواهد رفت که یک مثال دیگر از استفاده غیر ارادی عضلات اسکلتی است.

بافت عضلانی اسکلتی متشکل از سلول‌های بلند به نام فیبرهای عضلانی است که الیاف عضلانی نامیده می‌شوند. فیبرهای عضلانی با فیبرهای عصبی ارتباط دارند و از این طریق پیام‌های عصبی وارد فیبرهای عضلانی می‌شود. مویرگ‌های بسیار ظریف خونی نیز وظیفه انتقال اکسیژن و مواد غذایی را به فیبر عضلانی عهده دار می باشند.

عضلات اسکلتی تنها گروهی از عضلات در بدن هستند که با ورزش و تمرین قابلیت تغییراتی مانند حجیم شدن، قوی شدن را دارند.

۲- عضلات صاف

ماهیچه صاف، یک بافت ماهیچه‌ای غیرارادی است که توسط سیستم عصبی خود مختار کنترل می‌شود. هدف آن انتقال مواد از طریق یک عضو و یا مجرا است، ماهیچه های نرم خیلی کندتر از ماهیچه های اسکلتی و قلبی منقبض می‌شوند. عضله صاف در دیواره‌های اندام‌های توخالی مانند شکم و مثانه و رگ‌های خونی، بدن یافت می‌شود.

انقباضات ماهیچه صاف،حرکات غیرارادی هستند که توسط امواج ایجاد می‌شوند که از سیستم عصبی بصورت اتونومیک (خود مختار) به بافت ماهیچه صاف سفر می‌کنند. آرایش سلول‌ها در بافت ماهیچه صاف اجازه انقباض و آرامش با انعطاف پذیری زیاد را می‌دهد. عضلات صاف در دیواره‌های اندام مانند مثانه و رحم اجازه می‌دهد که این اندام‌ها به اندازه مورد نیاز منبسط شده و گسترش پیدا کنند. عضله صاف تحریک امواج پری استالکتیکی کانال گوارشی (دستگاه گوارشی) مواد غذایی فروخورده (قورت داده) را تسهیل می‌کند. همچنین ماهیچه صاف، در چشم شکل لنز را تغییر می‌دهد تا اشیا را درحالت فوکوس قرار دهد.

۳- عضلات قلب

عضله قلب فقط در قلب یافت می‌شود. این ماهیچه غیرارادی که توسط سیستم عصبی خود مختار کنترل می‌شود، خود را تحریک می‌کند که از امواج الکتریکی برای منقبض شدن و پمپاژ کردن خون در سر تا سر بدن خود استفاده کند.

دیوار قلب از سه لایه تشکیل شده است. لایه میانی، میوکارد، مسئولیت عمل پمپاژ قلب است. عضله قلبی، تنها در میوکارد یافت می‌شود، در پاسخ به سیگنال‌های سیستم هدایت قلب، برای ایجاد ضربان قلب، قرارداده می‌شود.

بافت عضلانی قلب مانند عضله اسکلتی، رشته‌ای می‌باشند. اما ساختار کلی آن‌ها کوتاه‌تر و ضخیم‌تر شده است. در بین فیبرها، فضاهای حاوی بافت ارتباطی و مویرگ‌ها است تا از تامین مداوم اکسیژن اطمینان حاصل کنند.

ضخامت عضله قلب در سراسر قلب متفاوت است. به عنوان مثال، بطن چپ باید خون را در سراسر بدن پمپ کند و بنابراین به طور مشخص ضخیم است. دیواره بطن راست نازک‌تر است، زیرا فقط باید پمپ اکسیژن خالص را از فاصله کوتاه تا قلب به ریه ها پمپ کند.

منبع visiblebody elmevarzesh

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.