انواع راکت‌گیری در تنیس روی میز

200

اگر می‌خواهید در هر ورزشی که بازی می‌کنید، پیشرفت کنید و بازی خود را بهبود دهید، مهم است که مهارت‌های اولیه و اساسی آن را یاد بگیرید. تنیس روی میز نیز با ورزش‌های دیگر متفاوت نیست، یکی از اساسی‌ترین مهارت‌ها این است که راکت خود را صحیح بگیرد.

اولین قدم در فراگیری تنیس روی میز، نحوه‌ی به دست گرفتن راکت است. چگونگی گرفتن راکت نه تنها مشخص کننده‌ی روش بازی است بلکه قابلیت‌های آینده‌ی بازیکن را نیز تعیین می‌کند. راکت‌گیری صحیح، هم موجب افزایش کارایی حرکات مچ دست می‌شود و هم بر مهارت بازیکن در اجرای صحیح فنون می‌افزاید. اگر بازیکن راکت‌گیری صحیح نداشته باشد، مسلما در آینده قادر به رقابت با بازیکنانی که راکت‌گیری صحیح دارند نخواهد شد.

اگر چه فدراسیون بین المللی تنیس روی میز هیچگونه محدودیتی در مورد نحوه به دست گرفتن راکت ندارد، اما دو شیوه برای گرفتن راکت در طول سال‌ها به عنوان مطلوب‌ترین روش بازی متدوال شده است.

این دو روش راکت‌گیری عبارتند از:

 1. روش اروپایی (غربی) / دست دادن (SHAKE-HANDS )
 2. روش قلمی/مدادی (PENHOLD)

  ۱- روش اروپایی دست دادن (SHAKE-HANDS )

این روش در واقع خانواده‌ای از سبک‌های مختلف است که هر سبک با تغییرات بسیار جزئی است. راکت‌گیری به روش دست دادن قدیمی ترین و شایع‌ترین روش در ورزش تنیس روی میز است. تقریبا تمام بازیکنان غربی و تقریبا دو سوم بازیکنان آسیایی از این سبک راکت‌گیری استفاده می‌کنند.

how-do-hold-table-tennis-racket

در این سبک چطور باید راکت را نگه دارید؟

راکت‌گیری در این روش ، شبیه به نگه داشتن یک راکت معمولی تنیس یا دست دادن با کسی است. در این روش، بازیکن صفحه‌ی راکت را با دست مخالف می‌گیرد و با دست دیگر با دسته‌ی راکت دست می‌دهد.

دسته راکت را در کف دست نگه دارید و اجازه دهید سر چوب به راحتی به شکل  حرف V بین انگشت شست و انگشت اول، قرار گیرد. برای کنترل بهتر، اجازه دهید انگشت شصت و اولین انگشت شما به طور تقریبی با لبه صاف لاستیک در پایه سر راکت موازی باشد. برای داشتن ثبات با سه انگشت باقیمانده دسته راکت گرفته می‌شود.

راکت باید به صورت طبیعی در دست قرار گیرد، یعنی نه زیاد سفت گرفته شود که موجب انقباض عضلات ساعد و بازو گردد و نه خیلی شُل،که سر راکت پایین بیفتد. تصور کنید که راکت از دست و ساعد شما امتداد دارد. نحوه گرفتن دسته راکت باید در طول بازی ثابت باشد.

مزایای راکت‌گیری به روش دست دادن/ غربی (SHAKE-HANDS )

 • طبیعی و آسان؛
 • فراهم کردن قدرت بیشتری در زدن ضربات (مناسب برای بازیکنان حمله کننده)؛
 • امکان کنترل بیشتر، در ضربات فورهند(forehand )و بک هند(backhand)؛
 • داشتن گزینه‌های بیشتر برای انتخاب راکت‌ها؛

معایب

 • نقطه متقاطع، تعیین دقیق این‌ که آیا از یک ضربه فورهند یا بک هند استفاده شده است، دشوار است.

۲- روش قلمی/ مدادی (PENHOLD)

راکت‌گیری به روش قلمی نیز یک خانواده ازسبک‌های مختلف است، اما در این روش راکت‌گیری نسبت به روش اروپایی خانواده تغییرات بیشتری دارند. این نوع راکت‌گیری ویژه‌ی بازیکنان آسیای شرقی از قبیل: چین، ژاپن،کره،مالزی، اندونزی و ….است.

در این سبک چطور باید راکت را نگه دارید؟

به طور کلی، دسته راکت مانند کسی که قلم در دست می گیرد، با انگشت شست و سبابه گرفته می‌شود. درحالی که بقیه انگشتان در طرف دیگر راکت قرار می‌گیرند.

در روش راکت‌گیری سنتی چینی، بازیکنان یک دسته کوتاه را با سه انگشت محکم در کنار یکدیگر نگه می دارند. راکت های ساخت ژاپن یک دسته بزرگ دارند که به آن “قلاب” می‌گویند. انگشت اشاره در اطراف “قلاب” برای اهرم اضافی جمع می‌شود.(پیچ می‌زند.)

راکت‌های قلمی معمولاً فقط یک طرفشان ورق لاستیکی (rubber) دارند. این باعث می شود که آن‌ها سبک‌تر از راکت‌های دست دادن باشند. چون دسته‌ی راکت مانند قلم گرفته می‌شود، از این رو تنها از یک طرف راکت (روی راکت) می‌توان برای ضربه زدن استفاده کرد.  طرف مورد استفاده  راکت باید مطابق با قوانین فدراسیون بین المللی تنیس روی میز مربوط به راکت‌ها باشد، بنابراین معمولا به رنگ قرمز یا سیاه،یا با یک ورق کاغذ رنگی پوشانده می‌شود.

مزایای راکت‌گیری به روش قلمی/ مدادی (PENHOLD)

 • مچ آزادانه تر حرکت می‌کند که باعث می‌شود بازیکنان با استفاده از مچ، حرکت‌های موثر و فریبنده‌ای اجرا کنند.
 • بازگشت سریع تر و انعطاف پذیرتر است. (مناسب برای بازیکنان تاکتیکی سرعتی)
 • بدون “نقطه متقاطع”است ،یعنی همیشه از یک طرف راکت تقریبا برای بازگشت همه ضربات استفاده می‌شود.
 • اغلب بازیکنان با سبک نا آشنا هستند و عنصر شگفتی در این سبک زیاد است.

معایب

 • ضعیف بودن قدرت ضربه بک هند؛
 • قدرت کم‌تر؛

راکت‌گیری‌های غیر معمول

در حالی که بسیاری از بازیکنان یکی از دو سبک بالا را برای راکت‌گیری انتخاب می‌کنند ، اما تعدادی راکت‌گیری منحصر به فرد وجود دارد که میزان محبوبیت و موفقیت کمتری را به دست آورده است. در اینجا به دو نمونه از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

راکت‌گیری‌ سیمیلیر (The Seemiller)

راکت‌گیری‌ سیمیلیر توسط دن سیمیلر، قهرمان سابق آمریکا در دهه ۱۹۷۰ توسعه داده شد. در این روش راکت کاملا شبیه به روش راکت گیری غربی (SHAKE-HANDS) است، اما راکت ۹۰ درجه می‌چرخد به طوری که از انگشت شست و سبابه برای گرفتن دسته راکت استفاده می‌شود.

راکت‌گیری سیمیلیر  باعث حرکت  خوب مچ بر روی ضربه فورهند می شود و باعث ایجاد چرخش  قوی توپ در ضربه فورهند می‌شود. همچنین برای مسدود کردن توپ هر دو طرف خوب است.

راکت‌گیری‌ به شکل (V)

راکت‌گیری به شکل V در چین ایجاد و گسترش پیدا کرد، با ایجاد یک نشانه “V”  برای پیروزی، بین انگشت اشاره و انگشت میانی راکت در دست گرفته می‌شود. انگشتان دیگر زیر و بالای دسته قرار دارند.

گرفتن راکت به روش V باعث چرخش بیشتر، قدرت و اهرم می‌شود، اما در ضربات برگشتی به خصوص وقتی که به آرنج بازیکن باز می‌گردد، انعطاف پذیری کمتری دارد.

منبع myactivesg

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.