انتخاب مناسب‌ترین مدل دوچرخه

138

اولین تصمیم در انتخاب دوچرخه، مشخص کردن نوع دوچرخه‌ای است که به دنبال آن هستید. چهار مدل از دوچرخه برای انتخاب وجود دارد و انتخاب شما باید براساس نوع راندنی باشد که اغلب انجام می‌دهید.

دوچرخه‌های جاده­ای (Road Bikes)

دوچرخه‌های جاده‌ای برای راندن روی جاده‌های صاف و راندن سریع طراحی شده‌اند. این دوچرخه‌ها دارای لاستیک‌های نازک، بدنه سبک و جایگاهی هستند که در هنگام سوار شدن، شما را در بالای دسته‌های فرمان قرار می­دهند. این نوع از دوچرخه‌ها را زمانی انتخاب کنید که قصد دارید مسافت طولانی‌تری را با سرعت بیشتری طی کنید.

بدنه­ اکثر دوچرخه‌های جاده­ای مشخصاً در نوع خود بزرگ نیستند و معمولاً برای دوره‌های طولانی با وزن زیاد یا روی سطح بسیار سخت پایدار نمی‌مانند. آن‌ها در مسیرهای گلی و کثیف همانند پوشیدن کفش پاشنه بلند در ساحل هستند.

دوچرخه‌های کوهستان

دوچرخه‌های کوهستان تقریباً از ۲۵ سال پیش تاکنون محبوبیت زیادی پیدا کردند. این دوچرخه‌ها لاستیک‌های پهنی دارند، معمولاً با برجستگی‌های شیار مانند بلندی در لاستیک و یک چهارچوب بسیار محکم، طوری طراحی شده­اند که مسیرهای ناهموار را بدونِ صدمه زدن به بدنه، طی می‌کنند. دوچرخه‌های کوهستان از نظر سرعت به دوچرخه‌های جاده‌ای نمی‌رسند.

اگر دوچرخه‌های جاده­ای مانند کفش‌های لیز و شیکی در زمان راه رفتن باشند، دوچرخه‌های کوهستان همانند پیاده­ روی با پوتین‌های راحت است. این باعث می‌شود تا دوچرخه‌های کوهستان برای سطوح مختلف خارج شهر مفید باشد. دوچرخه‌های کوهستان معمولاً از دوچرخه‌های جاده­ای راحت­تر هستند، اما این بستگی به نوع و مدت دوچرخه­ سواری دارد. هر نوع از راندن در خارج از جاده­، مانند راندن در اطراف شهر با دوچرخه‌های مدل کوهستان بسیار مناسب است، اما لاستیک‌های بزرگ و اسفنجی و بدنه­ بلند و هندسی شکل دوچرخه‌های کوهستان در مسیرهای طولانی مدت باعث از بین بردن توان شما خواهند شد.

بعضی مواقع دوچرخه‌های کوهستان گزینه­ اصلی فروشنده‌ها در مغاز­های دوچرخه فروشی هستند، زیرا فروش آن‌ها آسان بوده و معمولاً ارزان‌تر از دوچرخه‌های جاده‌ای هستند. با این حال بارها پیش آمده است که دوچرخه‌های کوهستان با تعداد زیادی از ویژگی‌های فوق­العاده مانند بالا رفتن از یک مسیر کوهستانی با شیب زیاد طوری مورد استفاده قرار می‌گیرند که همانند ماشین‌های دو دیفرانسیلِ شاسی بلندی می‌شوند که از شهر خارج نمیشوند.

اگر می‌خواهید یک دوچرخه کوهستان بخرید، باید برای این کار دلیلی داشته باشید و مطمئن باشید که در نهایت می‌خواهید در خارج از جاده آن را برانید. در غیر این صورت، شما دارید برای ویژگی‌های غیر ضروری هزینه می‌کنید و احتمالاً از دوچرخه‌ای که می‌تواند گزینه مناسب‌تری برای شما باشد، صرف نظر کرده‌اید.

دوچرخه‌های هیبریدی

دوچرخه‌های هیبریدی حد واسط بین دوچرخه‌های جاده­ای و کوهستان هستند و بعضی از ویژگی‌های هر دو مدل را دارند.

اگر قصد راندن دوچرخه در مسیرهای کوتاه­ و صاف را داشته باشید، دوچرخه‌ای با لاستیک‌های صاف و نازک انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود زیرا این دوچرخه‌ها از دوچرخه‌های کوهستان سریع­تر حرکت می‌کنند، ولی به دلیل ارگونومی دوچرخه‌های کوهستان، بسیاری از مردم علاقه دارند از دوچرخه‌های کوهستان استفاده کنند.

هیبریدها گزینه خوبی برای سواری­ در داخل شهر هستند. این دوچرخه‌ها سرعت، مقاومت و راحتی مناسبی دارند و در ظاهر و عملکرد بسیار متنوع هستند. دوچرخه‌های هیبریدی که شباهت بیشتری به دوچرخه‌های جاده‌ای دارند دارای چرخ‌های ۲۷ اینچی (۷۰۰cm) با لاستیک‌های نسبتاً نازک و صاف (بدون شیار) بوده که برای راندن در شهر ایده‌آل هستند. آن‌ها مانند دوچرخه‌های جاده‌ای سریع هستند، اما مقاوم‌تر بوده و کنترل نسبتاً راحت­تری دارند. هیبریدهایی که شباهت بیشتری به دوچرخه‌های کوهستان دارند، دارای چرخ­های ۲۶ اینچی، لاستیک‌های برجسته و احتمالاً کمک‌های جلویی هستند. آن‌ها واقعاً برای راندن در شهر یا جاده‌های صاف و خارج از شهر با جاده‌های نسبتاً هموار طراحی شده‌اند.

دوچرخه‌های کروزر یا تفریحی (Cruiser Bikes)

دوچرخه‌های کروز، دارای چرخ‌های پهن، صندلی پهن، دسته فرمان عمودی بوده و تک دنده نیز هستند. این‌ دوچرخه‌ها اغلب در ساحل دریاها مشاهده می‌شوند. از نظر مکانیکی ساده­تر بوده و نگهداری آن‌ها نیز آسان‌تر است، اما در جاده‌های صاف بهترین کاربرد را دارند و برای افرادی مناسب هستند که بیشتر به دنبال راحتی‌اند تا سریع‌تر راندن.

مدل‌های دیگر

اگر بعد از بررسی مدل‌های اصلی دوچرخه، پی بردید که هیچ کدام از آن‌ها مناسب شما نیستند، نگران نباشید، زیرا مدل‌های دیگر از دوچرخه‌ها نیز وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را بررسی کنید، دوچرخه دو پشته (tandem)، دوچرخه‌های خوابیده (recumbent) و سه چرخه‌ها (tricycles). این‌ها مدل‌های خاصی از دوچرخه هستند که به ندرت در خیابان‌ها دیده می‌شوند، آن‌ها بیشتر در ویترین مغازه­ های دوچرخه فروشی قابل مشاهده هستند. حتی برای افرادی که می‌خواهند خیلی خاص باشند، دوچرخه‌های خوابیده دو پشته نیز وجود دارد. هر کدام از این دوچرخه‌ها دارای ویژگی‌ها و عملکردهای خاصی هستند که ممکن است شما به دنبال آن باشید.

خرید هوشمندانه دوچرخه

نکاتی وجود دارند که در زمان خرید دوچرخه کمک زیادی به شما می‌کنند و در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود.

راندن دوچرخه انتخابی

وقتی مناسب‌ترین مدل دوچرخه را انتخاب نمودید، برای خرید آن عجله نکنید. برای اینکه اطمینان بیشتری از این انتخاب داشته باشید، باید دوچرخه را امتحان کنید. ۲۰ دقیقه زمان مناسبی برای تست دوچرخه و اطمینان از راحتی آن است. اگر دوستانمان این مدل از دوچرخه را داشته باشند، می‌توانیم برای تست، آن‌ را قرض بگیریم یا فروشگاهی را انتخاب کنیم که امکان تست دوچرخه را داشته باشد.

محصول ارزان نخرید

در مورد دوچرخه‌ها، مانند خیلی از چیزهای دیگر، به اندازه­ای که پرداخت می‌کنید کیفیت دریافت می‌کنید. غیر ممکن است شما دوچرخه‌ای را با قیمت ارزان بخرید و در طولانی مدت از آن راضی باشید.

در نظر گرفتن خریدن دوچرخه دست دوم

بهترین راه برای خرید یک دوچرخه مناسب با قیمت پایین، خصوصاً اگر مطمئن نیستید که می‌توانید برای طولانی مدت از آن استفاده کنید، خریدن یک دوچرخه دست دوم است.

بنابراین، بعد از اینکه به طور کامل در مورد نوع استفاده از دوچرخه فکر کردید، چندین مدل متفاوت را انتخاب کرده و آن‌ها را تست کنید و سپس دوچرخه‌ای مناسب بودجه خود انتخاب کنید. مطمئن باشید به این ترتیب پولتان به خوبی خرج می‌شود.

منبع thoughtco

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.