لباس مناسب پیلاتس

767

مهم‌ترین فاکتور در انتخاب لباس‌های ورزشی، راحت بودن و کاربردی بودن آن‌ها است. اگر یک مبتدی هستید و هنوز نمی‌دانید چه نوع لباس‌هایی برای تمرین پیلاتس تهیه کنید و یا اگر می‌خواهید بیشتر در مورد مزایا و معایب برخی از لباس‌ها بدانید، پیشنهاد می‌شود ابتدا این نوشته را در مورد برخی ویژگی‌های انواع پارچه‌ها بخوانید.

پنبه

در میان الیاف‌های طبیعی و مصنوعی، الیاف طبیعی پنبه به دلیل خصوصیات ویژه‌ای که دارد، از بقیه پارچه ها کاربرد بیشتری دارد. پارچه‌هایی که از پنبه تهیه می‌شوند، در واقع همان پارچه‌هایی هستند که ما آنها را با نام پارچه نخی نیز می‌شناسیم. پارچه‌های پنبه‌ای به آسانی تنفس می‌کنند و هوا در آن‌ها رد و بدل می‌شود. پنبه، رطوبت بدن را جذب می‌کند، بنابراین برای لباس‌های زیر و جوراب بسیار مناسب است، زیرا می‌تواند از ایجاد محیط مرطوب برای رشد قارچ‌ها جلوگیری نماید. امروزه فروشندگان و تولیدکنندگان پوشاک هم می‌دانند که الیاف طبیعی بسیار مطلوبتر بوده و می‌توانید لباس‌های بیشتری از پنبه در بازار پوشاک پیدا کنید. جنبه منفی پنبه این است که آب می‌رود (اندازه آن از حالت طبیعی کوچک‌تر می‌شود) و به اندازه الیاف مصنوعی با دوام نیست. نکته اینجاست که با دوام بودن در لباس‌های ورزشی بسیار مهم است. پنبه با این که رطوبت را جذب می‌کند، به اندازه برخی الیاف مصنوعی سریع خشک نمی‌شود. در نتیجه پوست نمی‌تواند به طور موثر نفس بکشد. به این معنی که در طول یک جلسه ورزش طاقت فرسا لباس و بدنتان خیس خواهد بود.

پلی استر

یکی از معروف‌ترین الیاف مصنوعی پلی‌استر است. نفس کشیدن با پارچه پلی‌استر به خوبی تنفس با لباس پنبه نیست. اما این پارچه خیلی سریع خشک شده و دارای ویژگی حفظ رنگ بالاتر می‌باشد. به طورکلی پلی‌استر از محصولات جانبی فرآورده‌های نفتی ساخته شده‌است. پلی‌استر در لباس‌های ورزشی معمولا با پنبه ترکیب می‌شود تا لباس‌ها با ویژگی‌های ترکیبی تولید شوند. از ویژگی‌های مهم آن مقاومت زیاد در برابر چروک شدن و قابلیت حفظ شکل می‌باشد، اما قدرت جذب رطوبت پلی‌استر پایین است. اگر به حفظ محیط زیست علاقه‌مند هستید، می‌توانید لباس‌های تمرینی (ورزشی) را از پارچه‌های پلی استر بازیافتی خریداری کنید.

ویسکوز (ریون)

ویسکوز لباس ساخته شده از سلولز است که به آن فیبر سبز نیز گفته می‌شود. ویسکوز از لحاظ ساختاری شبیه پنبه است اما ممکن است از انواع گیاهان مانند سویا، بامبو و نیشکر تولید شود. این نوع پارچه بسیار قوی و نرم می‌باشد. با این وجود، ممکن است در هنگام شستشو مانند پنبه آب برود (کوچک شود). از انواع مختلف این پارچه می‌توان لیوزل را (lyocell) نام برد. این پارچه با یک روند نسبتا سازگار با محیط زیست به دست می‌آید. نوع دیگر این پارچه مُدال (modal) نام دارد که جذب آب در آن نسبت به پنبه حدود ۵۰ درصد بیشتر است. تمامی مدل‌های پارچه ویسکوز بسیار نرم، دارای قدرت جذب رطوبت بالا، مقاوم در برابر چین و چروک و انقباض می‌باشند و احتمال کشش آن‌ها زمانی که مرطوب هستند، بسیار پایین است. تمام پارچه‌های ویسکوز باید در دماهای پایین شسته شود.

اسپندکس

اسپندکس (spandex) یک پارچه ساخته شده توسط انسان (الیافی هستند که در طبیعت وجود ندارد و توسط انسان ساخته می شوند)، که به نام لاکرا یا الاستین (در کشورهای اروپایی) نیز شناخته می‌شود. اسپندکس الیاف مصنوعی است که به دلیل داشتن انعطاف پذیری و کشش فوق العاده خوب مورد استقبال قرار گرفته و برای ساخت لباس ورزشی مورد استفاده قرار گرفته است. لباس‌‌‌های تولید شده از اسپندکس راحت بوده و معمولا تنگ و فیت بدن هستند که این شرط بسیار مهم در پیلاتس است، زیرا به فرد اجازه می‌دهد تا آزادی حرکت و کشش داشته باشد. از ویژگی‌های دیگر این پارچه مقاوم بودن در برابر شستشو و خشک شدن است و الاستیک (قابلیت ارتجاع) خود را از دست نخواهد داد.

نایلون

یکی دیگر از الیاف مصنوعی نایلون است که به عنوان اولین فیبر مصنوعی در جهان شناخته می‌شود. اغلب در تولید لباس‌های ورزشی استفاده شده و مانند تمام پارچه‌های مصنوعی به طور گسترده‌ در ترکیب با پارچه‌های طبیعی مانند پنبه استفاده می‌گردد. نایلون انعطاف پذیر و الاستیک است و به سرعت خشک می‌شود. همچنین نایلون مقاومت بالایی در برابر انبساط، انقباض، کشش، چین و چروک، ساییدگی و فرسایش دارد. الیاف نایلونی مثل ابریشم، نرم بوده و به همین دلیل کثیفی به آن‌ها نمی‌چسبد. اما در شستشوی لباس‌های سفید نایلونی باید توجه بیشتری کنید و برای جلوگیری از رنگ‌گرفتگی و زرد شدن آن‌ها باید جداگانه شسته شوند.

بامبو

لباس‌های ساخته شده از الیاف طبیعی بامبو به عنوان یک فیبر طبیعی سلولز، با ویژگی‌هایی مانند نرمی، تنفس عالی و تنظیم درجه حرارت بدن، قدرت جذب بالا و داشتن خواص ضد باکتریایی، شناخته می‌شوند. چون به طور موثر عرق را جذب و تبخیر می‌کند، لباس‌های از پارچه بامبو به پوست نمی‌چسبند. در زمان خرید لباس بامبو باید خیلی دقت کنید. همه لباس‌های ساخته شده از پارچه بامبو با محیط زیست سازگار نیستند. دو راه برای پردازش بامبو به منظور بدست آوردن فیبر برای پارچه وجود دارد. روش مکانیکی که با کنف و کتان مورد استفاده قرار می‌گیرد، سازگار با محیط زیست است و پارچه این روش را به عنوان “پارچه بامبو طبیعی” برچسب‌گذاری می‌شود. روش شیمیایی، که هر نوع خاصیت ضد باکتری را از بین می‌برد، بسیار تهاجمی است و این نوع محصول باید بصورت انتخابی ساخته شده از بامبو برچسب‌گذاری شود، اما متاسفانه این برچسب زدن هنوز توسط بسیاری از فروشندگان لباس رعایت نمی‌شود.

کتان (لینن)

پارچه‌ای است که از الیاف ساقه‌ی کتان ساخته می‌شود. کتان(لِینن) معمولا جهت فعالیت های پرتحرک مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، زیرا دارای کششی ضعیف بوده و به راحتی چروک می‌شود. اما گاهی اوقات به دلیل جذب بسیار بالای رطوبت (۲۰ درصد در مقایسه با ۸ درصد کنف) و توانایی سریع از دست دادن آب، با دیگر پارچه‌ها ترکیب می‌شود. لباس‌های ورزشی از پارچه کتان بسیار با دوام و طولانی مدت است. آن‌ها هرچه بیشتر شسته می‌شوند نرم‌تر خواهند شد. به همین دلیل است که همیشه با لمس کردنشان احساس خوبی پیدا می‌کنید.

کَنف

کنف یک فیبر بسیار محبوب است، زیرا طبیعی، قوی و قابلیت تنفس در آن بهتر از پنبه است و در برابر نور فرابنفش و کپک مقاوم است. بسیار راحت بوده و به خاطر قدرت جذب رطوبت بالا معروف است. کنف به دلیل خاصیت ضد حساسیت و بی‌خطر بودن برای پوست، پارچه‌ای بسیار سالم و مناسب است. پوشیدن لباس تهیه شده از کنف همانند پارچه کتان، باعث می‌شود که پوشنده احساس خنکی و تازگی در شرایط داغ مانند تمرین ورزشی داشته باشد.

انتخاب

لباس‌های پیلاتس باید راحت، انعطاف پذیر و محکم باشد. اما فراموش نکنید که فعالیت‌های ورزشی مقدار زیادی تعریق همراه خود دارد. بنابراین همیشه باید لباس‌هایی برای ورزش انتخاب کنید که نوع پارچه‌اش متناسب با نیازهای شما باشد. اگر پوست حساسی دارید، قطعا باید لباس ورزشی از کنف، بامبو یا پنبه انتخاب کنید. اگر بدنتان زیاد عرق می‌کند و نمی‌خواهید در تمام طول تمرین مرطوب باشید، نیاز به لباس‌هایی دارید که سریع خشک می‌شوند و گزینه‌های نایلون یا پلی استر مناسب هستند. اگر وقتی لباس‌ها کوچک‌تر می‌شوند (آب می‌روند) آن را دوست ندارید، باید ازانتخاب پنبه و ویسکوز دوری کنید. معمولا لباس‌های ورزشی حاوی الیاف طبیعی و مصنوعی هستند و باید بدانید که فیبرها با هم ترکیب می‌شوند. پیشنهاد می‌شود قبل از اینکه لباس‌های ورزشی بخرید، از ویژگی‌های پارچه آگاه شوید تا بدانید چه انتظاری باید از لباس داشته باشید.

پس از توضیحات مختصر در مورد برخی از انواع پارچه‌، حال این سوال مطرح می‌شود که برای تمرین پیلاتس چه لباسی باید پوشید؟ آیا لباس پیلاتس خاصی وجود دارد که نیازهای شما را برآورده سازد؟ همانگونه که برای ورزش یوگا شلوار مخصوص و برای دویدن و پیاده‌روی کفش‌های خاصی وجود دارد. باید بگوییم چیزی به عنوان شلوار پیلاتس یا تاپ پیلاتس وجود ندارد. با این حال، مربیان حرفه‌ای همیشه این سه دستورالعمل ساده را ارائه می‌دهند که باید هنگام خرید برای لباس پیلاتس در نظر بگیرید.

ویژگی لباس پیلاتس عبارت است از:

  • راحت باشد؛
  • فیت تَن و مناسب؛ (خیلی شل و خیلی تنگ نباشد.)
  • ساده؛ (به ویژه هنگامی که در خانه تمرین نمی‌کنید.)

نخست، باید راحت باشید. اگر لباس پیلاتس باعث می‌شود احساس آرامش نکنید، نسبت به انجام تمرین‌های خاص احساس تردید و سختی بیشتری خواهید داشت. مهم‌ترین نکته در پیلاتس این است که ذهن شما قادر باشد بر روی تمرین و تنفس تمرکز کند تا بتوانید آزادانه به بازوها و پاهای خود اجازه حرکت و کشش ‌دهید.

دوم اینکه بسیار مهم است که بتوانید هر حرکتی را که انجام می‌دهید کنترل کنید و این کار را تنها می‌توانید با پوشیدن لباس‌های مناسب انجام دهید. به این ترتیب شما (یا مربی) با انتخاب مناسب ،همیشه می‌توانید حرکات را هماهنگ و تحت کنترل نگه دارید. به همین دلیل است که خیلی عاقلانه است که یک تی‌شرت و شلوار گشاد نپوشید، چون قادر نخواهید بود حرکات خود را کنترل کرده و تمرینات را به درستی انجام دهید.

و در نهایت، باید فاکتور سوم را مد نظر قرار دهید: سادگی و تواضع. ضمن این که لباس‌های تمرین ورزشی پیلاتس باید مناسب باشد، باید همیشه به خاطر داشته باشید که برای ورزش و نه برای مد و فشن لباس بپوشید. در پایان توصیه می‌کنیم نوعی از لباس‌های ورزشی مد روز را انتخاب و استفاده کنید که ویژگی‌های مورد نیاز برای ورزش پیلاتس را داشته باشد و بتوانید عملکرد خوبی داشته باشید.

منبع pilatesclothing

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.