مهم‌ترین قوانین تنیس روی میز برای مبتدیان

559

یکی از جنبه‌های گیج‌کننده هر ورزش برای مبتدیان، یادگیری و درک تمام قوانین آن است و پینگ پنگ نیز از این قائده مستثنی نیست. حتی گاهی اوقات بخاطر تغییر سریع قوانین، مانند قانون سرویس، از ورزش‌های دیگر نیز سخت‌تر می‌باشد. به عنوان یک مبتدی، باید قوانین تنیس روی میز را یاد بگیرید. بنابراین در این نوشته قصد داریم قوانین تنیس روی میز که برگرفته از کتاب مربی استرالیایی به نام لِتس و کتابچه راهنمای ITTF برای مسابقات رسمی است را بیان می‌کنیم.

قوانین مربوط به راکت

ساختار راکت

براساس قوانین فدراسیون جهانی تنیس روی میز، در مسابقات رسمی نمی‌توان از راکت بدون روکش استفاده نمود و باید هر دو طرف راکت توسط یک رویه لاستیکی پوشیده شده باشد. راکت باید در یک سمت رویه مشکی رنگ و در سمت دیگر رویه قرمز رنگ داشته باشد. اگر فقط از یک رویه راکت استفاده شود، رنگ آن می‌تواند قرمز یا مشکی باشد، اما طرف دیگر که هیچ رویه‌ای ندارد باید رنگ متضاد داشته باشد. در این روش از سمتی که فاقد رویه است اجازه زدن ضربه به توپ را ندارید. رویه‌ها باید مورد تأیید نیز ITTF باشند. لوگوی ITTF باید در نزدیکی لبه راکت و دقیقاً بالای دسته به طور واضح قابل مشاهده باشد که نشان دهد رویه لاستیکی راکت مورد تأیید است.

آسیب زدن به راکت

رویه لاستیکی راکت (به غیر از لبه ها) نباید زدگی و پارگی داشته باشد. در غیر این صورت اجازه استفاده از این راکت به شرطی داده می‌شود که داور معتقد باشد در صورت برخورد توپ به این نواحی تغییر محسوسی در مسیر توپ و عملکرد لاستیک بوجود نمی‌آید. تصمیم‌گیری این کار بر عهده‌ داور است. به این معنی که ممکن است یک داور بگوید راکت استاندارد است و داور دیگر آن را استاندارد نداند، می‌توانید در مقابل تصمیم داور اعتراض کنید، در آن صورت داور، درباره اینکه آیا راکت‌تان برای این رقابت استاندارد است یا خیر، تصمیم نهایی را می‌گیرد.

تعویض راکت در طول مسابقه

راکت را در طول مسابقه نمی‌توانید عوض کنید مگر اینکه به حدی آسیب دیده باشد که قابل استفاده نباشد. اگر اجازه تعویض راکت را داشتید، باید قبل از شروع مجدد راکت جدید را به حریف و داور نشان دهید، اگر چه این کار تنها در صورت درخواست حریف برای دیدن راکت انجام می‌شود.

تور

ارتفاع تور، به ازای کل طول آن، باید ۲۵/۱۵سانتی‌متر بالاتر از سطح میز باشد. بنابراین قبل از شروع تمرین یا مسابقه، باید به سرعت دو طرف تور یا وسط آن را چک کنید تا مطمئن شوید ارتفاع آن درست است. (اگر داور این کار را انجام نداده باشد)

برخورد با میز

در طول بازی اجازه ندارید میز را تکان دهید، تور را لمس کنید و دست آزاد خود را در زمان بازی بر روی میز قرار دهید. هنگامی که توپ در بازی نیست می‌توانید دست آزاد خود را روی میز قرار دهید، به شرطی که میز را تکان ندهید.

فرض کنید ضربه‌ای (مثل آبشار) به سمت حریف زدید که نتوانست توپ را جمع کند و شما نیز تعادلتان را از دست ‌دهید و بیافتید، زمانی که توپ به زمین، حریف یا برای بار دوم به سطح میز برخورد ‌کند، می‌توانید دست آزاد خود را روی میز بگذارید تا خود را ثابت نگه دارید به شرطی که میز را تکان ندهید که این کار کاملاً قانونی است.

باید مراقب باشید، زمانی است که به توپ ضربه می‌زنید میز را تکان ندهید، (مانند ضربه آبشار) که اغلب این اتفاق می‌افتد و باعث از دست دادن امتیاز می‌شود. بنابراین هنگام استفاده از میز دارای غلتک، باید بررسی کنید ترمزها به خوبی کار کنند، چون در این وضعیت حرکت ناگهانی میز سخت‌تر می‌شود.

قوانین سرویس

هیچ موضوعی به اندازه قوانین سرویس در پینگ پنگ نمی‌تواند باعث ایجاد بحث و اختلاف نظر شود. فدراسیون بین المللی تنیس روی میز به منظور افزایش شانس گیرنده توپ و برگرداندن سرویس، دائماً قوانین مربوط به سرویس را تغییر می‌دهد.

آشکار بودن توپ در حین سرویس زدن

توپ باید همیشه در حین سرویس ‌زدن برای گیرنده قابل مشاهده باشد. (هیچ وقت نباید پنهان باشد) پایین آوردن دست یا قرار دادن بدن بین توپ و گیرنده در حین سرویس زدن غیر قانونی است. اگر در هر نقطه‌ای گیرنده نتواند توپ را ببیند، یک خطا محسوب می‌شود.

پرتاب توپ قبل از زدن سرویس

توپ باید بدون هیچ چرخش و تقریباً عمودی به سمت بالا پرتاب شود، به همین دلیل داوران به عدم چرخش توپ و باز بودن کف دست نظارت دقیقی خواهند داشت.

توپ باید حداقل ۱۶ سانتی‌متر به بالا پرتاب شود، بالابردن توپ با دست تا شانه، سپس ضربه زدن به آن، هنگامی که توپ به پایین می‌آید کاملاً غیر قانونی است. بنابراین توپ باید کاملاً بدون چرخش به بالا پرتاب شود و هنگام پایین آمدن ضربه سرویس زده شود، ضربه سرویس در هنگام بالا رفتن غیر قانونی است.

توپ در زمان سرویس زدن باید همیشه بالای میز و قبل از خط پایان باشد. لازم نیست راکت قابل مشاهده باشد، بنابراین اگر بخواهید می‌توانید راکت را زیر میز پنهان کنید.

تذکر و خطا

داور نباید قبل از گرفتن خطا به بازیکن تذکر دهد. این کار فقط در صورتی که داور نسبت به قانونی بودن سرویس مشکوک باشد، انجام می‌شود. اگر داور نسبت به خطا بودن سرویس اطمینان دارد، باید سریعاً خطا را اعلام نماید. این باور که بازیکنان سزاوار دریافت تذکر قبل از خطا هستند یک اشتباه رایج میان بازیکنان حتی در سطح حرفه‌ای است.

اگر به ‌خاطر زدن سرویس مشکوک داور به شما تذکر دهد و سپس سرویس دیگر را نیز مشکوک بزنید، داور فوراً خطا را اعلام می‌کند. در طول هر مسابقه تنها یک تذکر می‌گیرید

جلوگیری از حرکت توپ

این خطا تنها در صورتی رخ می‌دهد که بازیکن، توپ را زمانی که بالاتر از میز است یا در حال حرکت است و هنوز به طرف زمین حریف نرسیده است با راکت یا بدن لمس کند. اگر توپ از خط پایان یا از خط کناری عبور کند و از میز دور شود، بازیکن مجاز است توپ را لمس کند.

  شیر یا خط در ابتدای بازی

وقتی در شروع بازی شیر یا خط انجام می‌شود، برنده آن سه گزینه برای انتخاب دارد:

  • سرویس زدن؛
  • دریافت سرویس؛
  • زمین بازی؛

وقتی که برنده شیر یا خط یک گزینه را انتخاب کرد، بازنده باید گزینه‌های باقیمانده را انتخاب کند. به این معنی که اگر برنده بخواهد سرویس بزند یا دریافت کند، بازنده می‌تواند زمین بازی را انتخاب کند. اگر برنده تصمیم بگیرد زمین بازی را انتخاب کند، بازنده می‌تواند انتخاب کند سرویس بزند یا دریافت کند.

تعویض زمین بازی

اگر یک مسابقه به ست آخر برسد، (یعنی سِت پنجم بازی پنج مرحله‌ای یا سِت هفتم بازی هفت مرحله‌ای) زمانی‌ که اولین بازیکن به امتیاز پنج برسد، بازیکنان موظف هستند، زمین بازی را تعویض کنند. اگر بازیکنان و داور در زمان مقرر تعویض زمین را فراموش کنند، امتیاز در همان وضعیت باقی می‌ماند، (مثلاً ۳-۸) بازیکنان جا‌به‌‌‌جا شده و بازی ادامه می‌یابد. (امتیازات به جایی که اولین بازیکن به امتیاز پنج رسیده بود بر نمی‌گردد)

ضربه به توپ

ضربه زدن به توپ با انگشتان، دسته یا هر بخشی از راکت و مچ دست قانونی است. (هنگامی که راکت در دست شما قرار دارد می‌توانید توپ را برگردانید. راکت را نمی‌توانید رها کنید و با دست به توپ ضربه بزنید) به این معنی است که می‌توانید با ضربه زدن به توپ از طریق:

  • پشت راکت؛
  • لبه راکت به جای لاستیک لبه؛
  • دسته راکت؛

به طور قانونی توپ را برگردانید.

در قوانین قبلی نمی‌توانستید دو بار به توپ ضربه بزنید. بنابراین اگر توپ پس از برخورد به انگشتانتان به راکت برخورد می‌کرد، دو ضربه به حساب می‌آمد و یک امتیاز از دست می‌دادید. اگر توپ هم‌ زمان به دست و راکت برخورد می‌کرد یک ضربه به حساب می‌آمد و مسابقه ادامه پیدا می‌کرد. تشخیص آن اغلب برای داور بسیار سخت بود. ولی در قانون جدید امتیاز تنها در صورتی از دست می‌رود که عمداً دوبار به طور متوالی به توپ ضربه وارد شود. ضربه اتفاقی دوگانه (مثل وقتی که توپ اول به دست شما و سپس راکت برخورد کند) قانونی است، بنابراین کاری که داور باید انجام دهد این است که مطمئن شود ضربه دوگانه اتفاقی است یا عمدی.

همچنین نمی‌توانید با پرتاب راکت به سمت توپ، ضربه بزنید. برای ضربه قانونی باید هنگام ضربه زدن به توپ، راکت را در دست داشته و حرکت دهید. از طرف دیگر، می‌توانید راکت را در دستانتان جابه‌جا کرده و سپس به توپ ضربه بزنید.

دست آزاد

دست آزاد، دستی است که راکت را حمل نمی‌کند. برخی از بازیکنان این موضوع را به این معنا تعبیر کرده‌اند که استفاده از هر دو دست برای نگه‌داشتن راکت غیر قانونی است. درحالی‌ که، هیچ ماده‌ای در قوانین وجود ندارد که بازیکنان باید همیشه از یک دست در بازی استفاده کنند، بنابراین استفاده از هر دو دست با اینکه کمی عجیب است، اما کاملاً قانونی است. تنها استثناء این مورد در طول سرویس زدن است، جایی که باید حتماً یک دست آزاد وجود داشته باشد، چون دست آزاد باید قبل از سرویس زدن توپ را نگه دارد. بازیکنانی که یک دست دارند یا در استفاده از هر دو دست ناتوان هستند استثناء می‌باشند.

دوره‌های استراحت

حداکثر یک دقیقه بین هر سِت وقت استراحت دارید. طی این زمان، باید راکت را روی میز بگذارید، مگر اینکه داور اجازه دهد آن را با خودتان ببرید.

توقف موقت بازی

هر بازیکن (یا تیم دو نفره) می‌تواند در طول مسابقه یک بار درخواست توقف موقت بازی تا یک دقیقه را داشته باشد. وقتی که بازیکنی درخواست توقف موقت داده باشد، اگر زودتر از یک دقیقه آماده شود، بازی ادامه پیدا خواهد کرد.

خشک کردن با حوله

اجازه دارید در زمان بازی بعد از هر شش امتیاز، با حوله خودتان را خشک کنید. همچنین اجازه دارید در آخرین ست بازی هنگام تعویض زمین از حوله استفاده کنید. اگر خشک کردن دست و صورت جریان بازی را قطع نکند می‌توانید از حوله استفاده کنید مانند وقتی که توپ از زمین بازی خارج می‌شود، به شرط آنکه تأخیری در بازی ایجاد نشود. بازیکنان عینکی اجازه دارند، هر زمان عرق و بخار روی شیشه عینک قرار گرفت آن را پاک کنند.

اگر عرق روی راکت‌تان نشست، می‌توانید پس از نشان دادن آن به داور و کسب مجوز، راکت را پاک کنید.

گرم کردن قبل از بازی

بازیکنان قبل از شروع مسابقه جهت گرم کردن می‌توانند دو دقیقه‌ روی میز تمرین کنند. همچنین بازیکنان در صورت توافق بین خودشان می‌توانند بدون گرم کردن مسابقه را شروع کنند، اما حق گرم کردن بیش از دو دقیقه را نخواهند داشت.

کلام آخر

قوانین بسیار زیادی وجود دارند که در این نوشته به آن‌ها اشاره‌ای نشده است و قوانین مذکور بیشتر برای اطلاع مبتدیان گردآوری شده است. بنابراین برای اطلاع از کلیه قوانین پیشنهاد می‌شود کتاب راهنمای ITTF برای مسابقات رسمی را مطالعه نمایید.

منبع thoughtco

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.